Zasłony z firanami czy bez – co lepsze?

Ruda zasłona w połączeniu z firaną

Coraz częściej w naszym życiu decydujemy się na minimalistyczne wybory. Jest tak również w aranżacji wnętrz. Czy tak samo powinno być w przypadku dekoracji okiennych? I czy zasłony z firanami to dobry wybór? CoDoOkna odpowiada Wam na najczęściej zadawane pytania!

ZASŁONY W 2022 ROKU

Zasłony kilkanaście lat temu wielu z nas kojarzyły się z ciężkimi tkaninami, które zaciemniają pomieszczenie i pomniejszają je optycznie. Nie cieszyły się największym uznaniem, a większość wolała postawić na mniej inwazyjną firankę. Nowoczesne zasłony do salonu zdecydowanie nie są ciężkie i ponure. Dzięki idealnie dobranym barwom i materiałom oprawa okna podkreśli styl wnętrza, nie zmniejszając jego doświetlenia.

Zasłony spełniają bardzo ważne funkcje:

1. Funkcja praktyczna – osłaniają domowników przed ciekawskimi spojrzeniami, blokują dopływ światła (na przykład lampy ulicznej) z zewnątrz oraz zwiększają izolację pomieszczenia. Trzeba pamiętać, że nawet 40% ciepła ucieka z domu przez okna!

2. Funkcja dekoracyjna – zasłony sprawiają, że wnętrze staje się bardziej przytulne. Mogą stanowić stonowany, praktyczny dodatek albo główny element ozdobny. Olbrzymi wybór gotowych zasłon umożliwia idealne dopasowanie produktu do wystroju pomieszczenia.

PO CO NAM FIRANKI?

Zasłony z firanami w oknach to zaproszenie do ciepłego do wnętrza. To one sprawiają, że już z zewnątrz widać, że w mieszkaniu czy domu toczy się życie. Okna bez firanek zwykle powodują wrażenie, że wnętrza są puste albo że w środku trwa wielkie sprzątanie lub remont. Ponadto firany dają także poczucie komfortu domownikom. Dzięki nim bez trudu możemy zobaczyć co dzieje się na zewnątrz, a przy tym zachować swoją prywatność. W pomieszczeniach, w których w oknach wiszą firanki, mamy większe poczucie intymności.

Zawieszone w oknach firanki sprawiają, że wnętrze robi się dużo bardziej przytulne. W udekorowanych firanami pomieszczeniach poczujemy ciepły, przyjemny klimat. Firany skutecznie wypełniają surowe pomieszczenia, zmiękczają twarde obrysy ścian, gubiąc przy tym efekt odbijającego się od nich echa.

Firanki pełnią również bardzo ważną funkcję praktyczną, czyli utrzymywanie ciepła w pomieszczeniu. Zakładając firanki na okna mamy pewność, że firana będzie dodatkowym bodźcem hamującym przeciąg. Obecnie nie musimy obawiać się, że przez brak firanek będzie nam zimno.  W obecnych oknach dzięki dobrej termoizolacyjności,  ich duża powierzchnia nie jest przeszkodą w utrzymaniu odpowiedniego bilansu cieplnego w pomieszczeniu.

Zielona welurowa zasłona w połączeniu z firaną

ZASŁONY Z FIRANAMI – JAKIE SĄ MINUSY?

Jak w przypadku każdego wyboru – wszystko ma swoje plusy i minusy. Z czym wybierając zasłony wraz firanami musimy się więc liczyć i na co warto zwrócić uwagę?

Zasłony z firanami to skuteczny sposób aby wypełnić wnętrze i podkreślić jego piękno. Decydując się jednak na dwie tkaniny w naszym oknie trzeba pamiętać, że to również mniejsza ilość promieni słonecznych wpadających do naszego pomieszczenia. W CoDoOkna Katowice jesteśmy w stanie tak dobrać materiały zasłony z firanami, aby odpowiednio dopasować je do potrzeb naszych klientów. Badania udowadniają nam jednak, że zasłony oraz firany mogą zmniejszyć nawet o 30% dopływ naturalnego światła.

Warto zwrócić również uwagę, że tkaniny mają tendencję do zbierania kurzu. Jeśli mamy w domu alergików, a nie jesteśmy gotowi na częste wyprawy do pralki to polecamy inne produkty. Żaluzje drewniane, rolety czy nawet plisy będą łatwiejsze w walce z kurzem.

To czy zdecydujemy się na zasłony z firanami zależy od indywidualnych upodobań oraz tego na co pozwala nam wnętrze. Jeśli nasze pomieszczenie jest duże i potrzebuje wypełniania to zasłony z firanami mogą być absolutnie najlepszym wyborem dla takiego domu. W przypadku mniejszych mieszkań, gdzie często chcemy naszą powierzchnię wykorzystać do absolutnego maksimum – wybór może być inny.

Zapraszamy Was do kontaktu z nami poprzez naszą stronę, gdzie możecie umówić się z nami na pomiar i uzyskać najlepsze porady od naszej dekoratorki -> https://codookna.pl/zamow-pomiar/. Znajdziecie nas również na Facebooku -> facebook.com/codookna 🙂

Udostępnij:

Zobacz inne nasze posty