Dekatyzacja – być może o niej nie słyszałeś, ale z pewnością kiedyś miałeś styczność. Czy zdarzyło Ci się kiedyś kupić lub uszyć ubranie, które z początku wydawało się idealne, a po pierwszym praniu okazało się za małe i skurczone? Powodem tego jest brak przeprowadzenia bardzo ważnego procesu na tkaninie jakim jest… dekatyzacja!
Dekatyzację możemy przeprowadzić my sami – w domowych warunkach.
CO TO JEST DEKATYZACJA?
Gdy kupujemy tkaniny do szycia ubrań lub dekoracji okiennych musimy pamiętać, że materiały nie są poddawane procesowi dekatyzacji. Bardzo ważne jest, abyśmy pamiętali o wykonaniu tej czynności. Nawet jeśli po pierwszym praniu nasza ulubiona zasłona nie skurczyła się to nie znaczy, że następne prania będą tak samo pomyślne…
Czym jest skomplikowanie brzmiąca dekatyzacja? Prostym procesem polegającym na poddaniu materiału działaniu gorącej i zimnej wody oraz pary wodnej. Proces ten sprawia, że włókna wykurczają się, a rozmiar materiału ulega ustabilizowaniu. Jest potrzebny zwłaszcza w przypadku tkanin i dzianin, ponieważ mają one tendencję do kurczenia się pod wpływem wilgoci i wysokiej temperatury. Działanie wody to doskonały sposób na dekatyzację. W połączeniu z wysoką temperaturą gwarantuje, że każde uszyte przez Ciebie ubranie niezależnie od rodzaju tkaniny będzie na miarę nawet po wielu praniach.
Dekatyzacja jest tym bardziej potrzebna gdy produkt, który szyjemy jest specjalnie na wymiar. Wówczas bardzo często nie możemy pozwolić sobie nawet na centymetr pomyłki, gdyż cała aranżacja może zostać zaprzepaszczona.
DEKATYZACJA – JAKIE MATERIAŁY?
Tkaniny można podzielić ze względu na rodzaj zastosowanych do jej produkcji włókien. Mowa tu o trzech grupach tkanin: naturalnych, sztucznych i syntetycznych. Włókna naturalne pochodzą od zwierząt i roślin. Sztuczne najczęściej są wytwarzane z celulozy, a syntetyki to chemiczne włókna, takie jak poliester, poliamid czy elastan. Naturalne i sztuczne włókna ulegają wykurczaniu się, dlatego wymagają dekatyzacji. Syntetyków nie trzeba dekatyzować, nie mniej jednak warto to robić z uwagi na względy higieniczne.

SPOSOBY DEKATYZACJI
Najczęściej stosowanymi rodzajami dekatyzacji materiału są:
- zanurzenie materiału w gorącej wodzie, następnie zanurzenie go w zimniej wodzie, delikatne odciśnięcie lub odwirowanie, odwieszenie do wysuszenia i przeprasowanie jeszcze wilgotnego;
- pranie w pralce w najwyższej możliwej dla danego materiału temperaturze, delikatne odwirowanie, odwieszenie do wysuszenia i jak w powyższym przypadku wyprasowanie jeszcze wilgotnego;
- prasowanie z użyciem najwyższej możliwej dla danego materiału temperatury i dużą ilością pary.
Jeśli nie masz czasu na trzyetapową dekatyzację, materiał możesz dokładnie wyprasować i wyparować. Lniane tkaniny, które lubią kurczyć się nie tylko po pierwszym, ale też drugim czy trzecim praniu, warto wyprać dwa razy. Jeśli zakupiony materiał strzępi się, przed praniem możesz obrzucić jego brzegi zygzakiem.
DEKATYZACJA W DOMU – SPOSOBY
Najłatwiejszy i najwygodniejszy sposób na dekatyzację w domu jest upranie go zgodnie z zaleceniami producenta. Jeśli jednak takich zaleceń nie znamy, to wypranie w temperaturze, w której docelowo będziemy czyścić daną tkaninę lub dzianinę. Podczas dekatyzacji nie potrzebujemy nawet proszku, płynu do prania ani żadnych środków zmiękczających. Dekatyzacja samą wodą może jednak nie wystarczyć, aby usunąć zabrudzenia lub charakterystycznego “chemicznego” zapachu. Dlatego dobrym dobrym rozwiązaniem jest wypranie naszej tkaniny wraz z innymi podobnymi kolorystycznie rzeczami.
Materiały, których nie wolno czyścić na mokro, należy wyprasować z dużą ilością pary lub korzystając z tzw. zaparzaczki, czyli lnianej ściereczki, którą moczy się i układa na materiale, a następnie dociska żelazkiem.
Dekatyzacja to również świetny sposób aby sprawdzić jakość tkaniny. W CoDoOkna posiadamy tkaniny absolutnie najwyższej jakości. Możecie sprawdzić nasze realizacje na naszej stronie -> https://codookna.pl/nasze-realizacje/.
SPOSOBY DEKATYZACJI NA RÓŻNE TKANINY
- Bawełna
Tkaniny bawełniane bez żadnych obaw możesz prać w temperaturze 60 stopni C, delikatnie odwirować i prasować.
- Len
Tkaniny lniane mające tendencję do kurczenia się, pierz je w temperaturze 60 stopni C. Materiałom tym nic nie stanie się po delikatnym odwirowaniu i prasowaniu gorącym żelazkiem, z dużą ilością pary.
- Wiskoza
Tkaniny wiskozowe najlepiej namoczyć w zimnej wodzie, a następnie uprać w najwyższej temperaturze, w której odmaczamy w zimnej wodzie, pierzemy w najwyższej temperaturze, w której będziemy prać ubranie i prasujemy z dużą ilością pary.
- Wełna
Wełniane tkaniny dekatyzuj, prasując je przez bawełnianą ściereczkę, z dużą ilością pary. Dzianiny wełniane można prać w pralce, pamiętając o ustawieniu programu do prania wełny. Należy suszyć „na płasko”, by uniknąć jego trwałego zdeformowania.
- Jedwab
Jedwab, zarówno naturalny, jak i sztuczny, dekatyzuje się w ten sposób, że zawija się go w wilgotny ręcznik na 3–5 godzin. Po tym czasie należy rozwiesić dekatyzowany materiał do wyschnięcia. Następnie, jeszcze wilgotny, wyprasować po lewej stronie materiału, pamiętając o kierunku prasowania po nitce przez szmatkę.
- Materiały syntetyczne
Wszelkich materiałów syntetycznych, których nie możemy prać w pralce – na przykład softshell, ortalion, cordura –nie dekatyzujemy.
Pamiętajcie, że CoDoOkna szyje na wymiar! Zapraszamy do kontaktu poprzez naszego Facebooka (www.facebook.com/codookna) lub e-mail (biuro@codookna.pl).
Możecie również zamawiać u nas pomiar online. Wystarczy wypełnić formularz dostępności tutaj -> https://codookna.pl/zamow-pomiar/.