Jak wybrać dekorację okienną? 5 rzeczy, o których musisz wiedzieć

Welurowe zasłony

Jeśli jesteś na pierwszym etapie zastanawiania się jaka dekoracja okienna będzie pasować do Twojego wnętrza i spełni Twoje oczekiwania – trafiłeś bardzo dobrze. Jak wybrać dekorację okienną to podstawowe pytanie, które każdy sobie zadaje. Aby jednak znaleźć odpowiedź musimy zastanowić się nad wieloma elementami, które wpływają na to, czego potrzebujesz w swoim domu!

Warto sprawdzić naszą galerią realizacji, w których zobaczysz (TUTAJ) podstawowe różnice w wyglądzie dekoracji okiennych, które będziemy omawiać.

1. Jakie są Twoje potrzeby?

Różnorodność w wyborze dekoracji okiennych nie polega tylko na estetyce oraz szeroko pojętym wyglądzie. Każda z wielu opcji ma różne zastosowanie i w danej dziedzinie wiedzie prym. Wpływają na to warunki, które posiadamy w danym pomieszczeniu oraz miejsce, które możemy zagospodarować na dekorację.

Jeśli nie posiadasz dużego metrażu, który może zająć wybrana przez Ciebie tkanina to obowiązkowo należy spojrzeć w kierunku rozwiązań w świetle szyby. Pojawiają się więc plisy, rolety materiałowe czy też żaluzje drewniane oraz aluminiowe. Jeśli chodzi o tkaniny – warto zastanowić się nad wyborem rolety rzymskiej ponad klasycznej zasłony z firanką, które potrzebują dwukrotnie więcej miejsca.

Bardzo ważnym pytaniem jest jednak czego oczekujemy od wybranej dekoracji okiennej. Czy potrzebujemy jedynie uzupełniania naszego wnętrza w formie dekoracji czy jednak szukamy ochrony przed słońcem? Może słońce wpada do naszego wnętrza tak bardzo, że potrzebujesz formę termoizolacji, która pomoże w utrzymywaniu komfortowej temperatury zarówno w lato jak i zimą? Może szukasz rozwiązań w swoim przestrzennym domu, w którym widzisz problem w akustyce przez pojawiające się, uciążliwe echo? Potrzebujesz zasłonić się przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów z naprzeciwka? Każdy z tych elementów powinien wpłynąć na to, co powinieneś wybrać.

2. Kolor ścian

Wydaje się to rzeczą błahą, ale aby wybrać odpowiednią tkaniną w dobrym kolorze musisz najpierw zobaczyć ją w swoim mieszkaniu na żywo. Coś, co może podobać Ci się w sklepie czy w Internecie niekoniecznie musi wyglądać dobrze w Twoim domu. Co na to wpływa? Np. kolor ścian, które posiadasz. Jeśli Twoje ściany są w kolorze kremowym oraz wpadającym w delikatną żółć – białe firany, zasłony czy rolety rzymskie mogą stracić na uroku i wyglądać na kompletnie niedopasowane do wnętrza.

Bardzo często dla przełamania wnętrza warto ciemniejsze pomieszczenia rozjaśnić jaśniejszymi tkaninami. Podobnie w pomieszczeniach jasnych – zwróć uwagę na ciemniejsze materiały, aby swoje wnętrze rozbudzić i wyostrzyć kolorystycznie.

3. Oświetlenie

Kolejny etap tego jak wybrać dekorację okienną to oświetlenie, którym dysponujesz. Na wygląd tkaniny wpłynie nie tylko samo słońce, które będzie oświetlać dekorację w dzień, ale przede wszystkim żarówki w domu, które mogą z olbrzymią mocą wpływać na wygląd materiału. Mówimy tutaj o kolorze światła, ale również ustawieniach lampy. Dużą różnicę może zrobić ciepłe lub zimne światło. Jeszcze większą różnicę tworzy sposób padania światła na np. zasłonę. W zależności od przypadku – trzeba pomyśleć nad systemem oraz rozwiązaniem dotyczącym karniszy oraz szyn sufitowych.

Kolor ścian oraz oświetlenie to elementy o których mało kto pamięta, a które bardzo wpłyną na efekt końcowy. Bardzo ważne w tym przypadku jest, aby zobaczyć tkaninę na żywo w swoim domu. Jest to możliwe zamawiając pomiar, na który dekoratorka przyjeżdża wraz z wzornikami i próbkami tkanin.

Możesz to zrobić TUTAJ -> https://codookna.pl/zamow-pomiar/

4. Pomiar – jak wybrać dekorację okienną?

Jeśli jesteśmy już przy temacie pomiaru – to prawdopodobnie najważniejszy punkt podczas wyboru dekoracji okiennej. Na wizycie dekoratorki oraz technika nie chodzi tylko zebranie suchych danych pomiarowych, ale to również szeroka pomoc w wyborze odpowiedniej dekoracji.

Dekoratorka zwróci uwagę na to, co sprawdzi się najlepiej według potrzeb, które musi spełnić. W przypadku zasłon czy firan doradzi, który system będzie odpowiedni – do wyboru jest przecież bardzo wiele rozwiązań. Czy w Twoim domu najlepiej będzie wyglądać zasłona na wave czy flex? Na te wszystkie pytania znajduje się odpowiedzi w trakcie pomiaru.

Sam pomiar jest również bardzo istotny, gdyż w salonie CoDoOkna pracujemy tylko na produktach robionych specjalnie na wymiar. Wszystko musi być więc dopięte na ostatni guzik i zgadzać się co do jednego centymetra, aby całość zamknąć klamrą sukcesu.

5. Montaż

Montaż to również element, który musi zostać poruszony w trakcie samego pomiaru. Należy znaleźć odpowiedni sposób montażu, który będzie dostosowany nie tylko do samej dekoracji okiennej, ale również Twojego domu. Czasami bywa i tak, że podoba nam się coś czego realizacja nie będzie praktycznym rozwiązaniem akurat u nas. Powodów może być wiele – wysokość mieszkania, wielkość okien czy samo miejsce, które możemy zagospodarować np. dla rolety rzymskiej czy żaluzji drewnianej.

Sam montaż nie należy również do rzeczy łatwych. Bardzo często to dość skomplikowany proces, w którym nie można pominąć żadnego kroku. Należy do niego wybrać często specjalistę. W salonie CoDoOkna oferujemy montaż przez wyspecjalizowanego technika.

ZAMÓW POMIAR -> https://codookna.pl/zamow-pomiar/

Skontaktuj się z nami jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji!

🏠 ul. Jankego 64, Katowice

✉️ biuro@codookna.pl

☎️ 794 219 555 | 32 352 25 89

Udostępnij:

Zobacz inne nasze posty