Czy mogę wyprać firanki w pralce?

Wielu klientów przed lub nawet już po zakupie nowych firanek często pyta – jak sprawić aby utrzymać je w dobrym stanie na dłuższy czas. Czy takie firanki da się wyprać w pralce czy też trzeba to robić ręcznie?

Pierwszą kwestią jest sama jakość firanek oraz z jakiego materiału zostały wykonane. Klienci po zakupie firanek w salonie CoDoOkna w Katowicach dostają od specjalisty informację o sposobie utrzymania firanek w jak najlepszym stanie i jakie są wytyczne.

Firanki bardzo często narażone są na różnego typu zabrudzenia, o których często nawet moglibyśmy nie pomyśleć. Wszelkie nieprzyjemne zapachy czy tłuszcz z kuchni, dym z papierosów i kurz mogą osiąść i wchłonąć w tkaninę. Biorąc to wszystko pod uwagę, nic dziwnego, że ciężko przywrócić firanki do pierwotnego wyglądu. Są jednak na to pewne sposoby, o których należy pamiętać.

Pierwszą i podstawową regułą, jakiej musisz przestrzegać przy praniu firan w pralce, jest odpowiednie ich namoczenie. W zależności od typu zabrudzeń i zanieczyszczeń, na jakie tkaniny były wystawione, należy zastosować inne środki:

 1. firany pożółkłe z różnych przyczyn (od słońca, dymu tytoniowego czy tłuszczu) namoczyć można w wodzie z sodą oczyszczoną, a w przypadku tłustych plam z dodatkiem płynu do mycia naczyń;
 2. firany zakurzone lub z niewielkimi zabrudzeniami wystarczy moczyć przez kilka godzin w czystej wodzie, w razie potrzeby również ją wymieniając;
 3. firanki kolorowe lub z kolorowymi wstawkami najlepiej moczyć w wodzie z dodatkiem płynu do prania, aby uniknąć odbarwień.


Warto jednak pamiętać, że firanki często wykonane są z delikatnych materiałów. Temperatura wody nie powinna wynosić więcej niż 30-40 stopni. Jeśli widzimy, że firany są już wyjątkowo zabrudzone i należy sięgnąć po radykalne środki, takie jak specjalistyczne środki wybielające to należy szukać detergentów przeznaczonych do odpowiedniej tkaniny.

O czym warto pamiętać przy praniu firanek?

 1. Programy, temperatura i płukanie.

  Tak samo, jak w przypadku moczenia, temperatura wody nie powinna przekraczać 30-40 stopni – w zależności od materiału i koloru (niektóre proszki wybielające aktywują się dopiero w wodzie o temperaturze 40 stopni). Program przeznaczony oczywiście do delikatnych materiałów, a im krócej, tym lepiej. Pamiętaj – lekkie wirowanie nie jest zabronione, ale prawie na pewno firany będą po nim wymagały prasowania. Płukanie czasami warto zastosować kilka razy – wszystko zależy od stopnia zabrudzenia materiału.

 2. Proszek, ocet, soda oczyszczona – w czym prać?

  Na rynku dostępnych jest cała gama specjalistycznych proszków przeznaczonych do prania firanek. Nie zawsze trzeba jednak korzystać z drogiej chemii, wystarczy zapytać babci, czego ona używała. Na przykład, proszek do prania wymieszany z sodą oczyszczoną wybieli skutecznie pożółkłe firany, a dodatek octu pozwoli usunąć tłuste plamy i ciężkie zabrudzenia.

 3. Firany w pralce.

  Absolutnie trzeba pamiętać o tym, aby nie przeładować bębna, zwłaszcza w przypadku ciężkich tkanin – może to prowadzić do uszkodzenia pralki. Wszystkie firany i zasłony umieszczane w pralce należy wcześniej zamknąć w specjalnej siateczce na pranie i starannie złożyć, a elementy ozdobne zdjąć przed rozpoczęciem procesu. Po zakończeniu prania firany należy zostawić w bębnie na kilka minut, aby przed ponownym powieszeniem odrobinę ociekły. Oczywiście nawet wtedy warto podłożyć po powieszeniu ręczniki, ponieważ wciąż może z nich kapać nadmiar wody. Pranie firan w pralce wymaga wiedzy i przygotowania, ale jest zdecydowanie szybsze, prostsze i skuteczniejsze niż robienie tego ręcznie.

Jeśli szukacie informacji oraz porad na temat prania i pielęgnowania zasłon oraz firanek zapraszamy do kontaktu z naszym salonem, gdzie znajdą Państwo również szeroki wybór tkanin -> CoDoOkna w Katowicach, ul. Jankego 64 (mapa).

Udostępnij:

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

Zobacz inne nasze posty