Aranżacja okien – jakie robisz błędy?

karnisze sufitowe

Okno – można byłoby powiedzieć, że nic takiego, mało znaczący element w naszych mieszkaniach. To jednak już pierwszy, ogromny błąd przy projektowaniu wnętrza. Okno i dekoracja to podstawowy element, o który musimy zadbać, aby w pełni zaaranżować dom, w którym przede wszystkim dobrze się poczujemy. Aranżacja okien – jakie, podstawowe błędy popełnia wielu z Was?

Okno to nie tylko dekoracja, ale również serce mieszkania, na które powinniśmy mieć realny wpływ. Czy chcemy mieć w domu więcej, czy mniej światła? Czy nasze pomieszczenie ma zostać w pełni zaciemnione? I czy chcemy pozwolić, aby sąsiad z naprzeciwka mógł komfortowo zajrzeć nam do garnków?

Sama aranżacja okien może pozwolić nam ukryć nawet mankamenty swoich mieszkań. Za pomocą samych tkanin sprawimy, że wnętrze może wydawać się większe i wyższe.

ARANŻACJA OKIEN
BŁĄD 1 – POWIESZENIE KARNISZA

Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, jak kluczowym w aranżacji okien jest sam karnisz. Często jest on powieszony zbyt nisko nad oknem. Jeśli chcemy, aby wszystko wyglądało elegancko i spójnie, warto pomyśleć o kilku rozwiązaniach:

  1. Powieszenie karniszu lub szyny na suficie. Dzięki temu materiał będzie prezentował się lepiej, a pomieszczenie optycznie powiększy się.
  2. Jeśli nie jesteś fanem montażu do sufitu – postaraj się, aby karnisz był przynajmniej zawieszony na 2/3 wysokości przerwy pomiędzy oknem a sufitem.
Jak odpowiednio zawiesić karnisz? Aranżacja okien

BŁĄD 2 – ROZMIAR KARNISZA

Aranżacja okien i drugi błąd kolejny raz związany będzie z karniszem i jego rozmiarami. Karnisze nie mogą być za krótkie! Aby całość wyglądała z polotem, nasze zasłony powinny mieć możliwość wychodzenia poza ramę okienną. Absolutnym minimum, przy którym wszystko będzie wyglądało jeszcze schludnie to 15 cm z każdej strony.

Jaki rozmiar karnisza wybrać? Aranżacja okien

Ważne jest jednak, że im szersze i większe okna posiadamy, tym szerszy powinien być również karnisz. Już poza aspektami wizualnymi, jeśli nasze okno jest duże to ilość tkaniny, która będzie potrzebna do zasłonięcia również będzie spora. Co za tym idzie, gdy będziemy odsłaniać okno, zasłona nie powinna nam na nie nachodzić. Musi schować się do boku. To bardzo ważne, aby móc swobodnie operować oknem – otwieranie, zamykanie, mycie!

BŁĄD 3 – NIE OSZCZĘDZAJ NA MATERIALE

To bardzo istotny błąd, który popełniamy zwłaszcza przy doborze firanek w naszym domu. Zasłony – mogą pełnić rolę typowo dekoracyjną, ale firany nigdy nie powinno być za mało.

Tkaniny powinno być przynajmniej 1,5-2 metra więcej niż ma same okno. Jeśli posiadacie okno, które ma 2 metry szerokości – 3,5-4 metry tkaniny będzie wyglądać na nim absolutnie najlepiej. Często chcemy, aby nasze zasłony lub firany miały dodatkowe marszczenie – bez odpowiedniej ilości materiału po prostu nie jest to możliwe.

BŁĄD 4 – WYSOKOŚĆ FIRANY lub ZASŁONY

Nigdy nie szyjemy zasłony lub firany, która jest wysoko ponad podłogę. Wygląda to nieestetycznie i jak gdyby zabrakło nam tkaniny do poprawnej aranżacji okna.

Dekorację okienną najlepiej szyć równo z podłogą – co jednak nie zawsze jest możliwe do zrobienia. Zwłaszcza w blokach, kamienicach, gdzie mieszkania nie należą do najrówniejszych. Z pomocą przychodzi wówczas rozwiązanie “na flexach”, dzięki któremu zasłonę możemy świetnie regulować – możecie przeczytać więcej o tym tutaj -> https://codookna.pl/co-to-sa-zaslony-na-flexach/.

Drugie rozwiązanie – minimalne zawiśnięcie zasłony ponad podłogą. Wciąż wygląda to przemyślanie i bardzo estetycznie. Możemy wówczas również zawalczyć z nierównościami w naszym domu.

Trzecie rozwiązanie – zasłony, które kładą się na podłodze. Jest to sposób, który ma swoich fanów i osoby przeciwne takiemu rozwiązaniu. Wygląda to naprawdę zjawiskowo – zwłaszcza w większych i oficjalnych pomieszczeniach. W tych mniejszych – zabiera nam trochę przestrzeni i pomniejsza je optycznie. W dodatku kurz bardzo szybko zbiera się na tkaninie i trzeba dbać o jej częste odświeżanie.

BŁĄD 5 – PRASOWANIE

Nie możemy pozwolić sobie na to, aby nasze dekoracje okienne wyglądały jak dopiero co wyciągnięte z pralki. Tak samo jak ubrania na człowieku wyglądają po prostu źle pogniecione, tak samo nasz dom będzie wyglądał na niechlujny już przez same pogniecione firany i zasłony.

Jeśli nie masz czasu na prasowanie – postaraj się dobrać takie tkaniny, które nie mają ogromnych tendencji do zagnieceń i powinny rozprostować się po samym zawieszeniu. Chociaż i tak nigdy nie będą one wyglądały jak po dokładnym przeprasowaniu.

Roleta rzymska
CoDoOkna

BŁĄD 6 – PAMIĘTAJ, ŻE TKANINA ZABIERA MIEJSCE

Wiele osób przed zakupem rolety rzymskiej czy żaluzji drewnianych/aluminiowych nie zdaje sobie sprawy z tego, że gdzieś ten materiał musi się schować. Jeśli chcemy zwinąć roletę rzymską czy żaluzję to powstaje nadmiar materiału i w przypadku montażu do ramy okiennej może powstać problem z otwieraniem okna.

Nawet gdy zamontujemy kawał żaluzji drewnianej do ściany to potrzebować będziemy musieli sporo zapasu, aby okno uchylić od góry. Pamiętajcie o tym, jeśli będziecie chcieli zdecydować się na takie rozwiązanie.

Serdecznie zapraszamy Was do odwiedzenia naszego salonu w Katowicach, przy ul. Jankego 64. Możecie już dzisiaj umówić się z nami na niezobowiązujący pomiar, na który nasza dekoratorka przyjedzie wraz z próbkami oraz wzornikami oraz pomoże przy wyborze odpowiednich materiałów.

ZAMÓW POMIAR TUTAJ

Skontaktuj się z nami jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji!

? ul. Jankego 64, Katowice

✉️ biuro@codookna.pl

☎️ 794 219 555 | 32 352 25 89

Udostępnij:

Zobacz inne nasze posty

Zasłony

Zasłony ocieplające na zimę

W dzisiejszych czasach możemy znaleźć tkaniny o bardzo rożnych właściwościach i przeróżnym zastosowaniu. Warto zapoznać się z tkaninami o właściwościach termoizolacyjnych, które zyskują coraz więcej

Czytaj więcej »