Markiza czy pergola – co lepsze?

Trzy markizy na balkonie/tarasie

Markiza czy pergola? Oba te rozwiązania pomogą Ci w stworzeniu Twojej wymarzonej przestrzeni na tarasie, balkonie czy też w ogrodzie. Różnią się one jednak swoim zastosowaniem oraz ceną. Co wybrać i co jest lepsze dla Ciebie?

MARKIZA I PERGOLA – różnice

Zacznijmy do markizy. Markiza tarasowa to rodzaj osłony montowany bezpośrednio do budynku. Dopuszcza się jej montaż zarówno do ściany, krokwi jak i sufitu. W markizę warto wyposażyć się w salonie dekoracji okiennych, o czym przeczytać TUTAJ.

Markiza kupiona w dobrym salonie stworzona zostanie z najwyższej jakości produktów oraz z wyższej półki tkaniny. Pozwoli nam to na utrzymanie markizy w dobrym stanie przez wiele lat. W dodatku będą bardziej wytrwałe na wszelakie warunki atmosferyczne. Warto jednak pamiętać, że markiza nie jest produktem, który ma nas uratować przez burzami, deszczami i mocnymi wiatrami. Konstrukcja pod takim ciężarem może się uszkodzić.

Dlatego zalecamy chować markizę przed nadchodzącymi deszczami. W CoDoOkna proponujemy swoim klientom markizę z napędem elektrycznym, która wyposażona zostaje również w czujnik wiatru. Dzięki temu markiza samodzielnie schowa się w cięższych warunkach atmosferycznych. Markizę podczas rozwijania można zatrzymać w dowolnym momencie. Po jej zwinięciu jest estetycznie ukryta w kasecie. 

Czym natomiast jest pergola? Dzięki pergoli każdy z nas może na własnym tarasie stworzyć niepowtarzalną przestrzeń. Pergola to konstrukcja, która osłoni naszą część wypoczynkową w ogrodzie czy tarasie. Zrobi to skutecznie przed słońcem czy deszczem. Sprawdzi się również zimą, aby stworzyć “zimowy ogród”. Pergola tarasowa jako funkcjonalne zadaszenie tarasu skutecznie będzie go osłaniać przed deszczem i wiatrem. 

W przeciwieństwie do markizy, która głównie chroni z jednej strony, pergola umożliwia dodatkowo osłonięcie z góry oraz przedniej strony domu. Pergola podparta jest dodatkowo od podłoża. Dzięki temu, że jest wzmocniona dodatkową konstrukcją, możemy korzystać z niej również, kiedy pada deszcz.

Markizy tarasowe CoDoOkna

JAKA DECYZJA?

Zarówno zakup markizy jak i pergoli to całkiem duży koszt. Wybór powinien być więc bardzo przemyślany. Aby podjąć dobrą decyzję powinniśmy odpowiedzieć sobie przede wszystkim na dwa podstawowe pytania – do czego potrzebna mi jest osłona oraz ile pieniędzy mogę wydać?

Jeśli szukasz rozwiązania na lato, a głównym powodem jest uchronienie się przed słońcem oraz delikatnym wiatrem czy mżawką – markiza w zupełności wystarczy. To również osłona, która jest zdecydowanie mniej inwazyjna oraz sprawdzi się również na tarasie czy balkonie.

Jeśli natomiast Twoja osłona ma Ci służyć przez cały rok – zimę czy lato, a korzystać z niej chcesz również podczas mocnych deszczów czy opadów śniegu – to musi to być pergola.

Problem pojawia się jednak również w drugim pytaniu, czyli – ile to w ogóle wszystko kosztuje?

Koszt markizy to kwota rzędu 2-10 tys. złotych, w zależności od tego, czy posiada ona kasetę, sterowanie elektryczne i czujniki wiatru. Ceny pergoli ogrodowych rozpoczynają się od 20 tys. złotych, ale istnieją też modele znacznie droższe, kosztujące nawet 80 tys. zł.

Warto jednak pamiętać, że produkty te muszą być solidne i dobrze wykonane z najwyższej jakości materiałów. Jeśli kupisz markizę czy pergolę w sieciówce to możesz się rozczarować. Nie spełniają one oczekiwań i bardzo szybko się psują.

Markiza czy pergola to produkty, które są bardzo pożądane przed okresem wakacyjnym. Warto więc zabezpieczyć się przed długimi kolejkami, zwłaszcza związanych z montażem. Teraz w CoDoOkna oferujemy specjalną zniżkę -20% na wszystkie modele markizy.

Skontaktuj się z nami na biuro@codookna.pl lub zadzwoń 32 352 25 89. Możesz również zamówić pomiar na naszej stronie -> https://codookna.pl/zamow-pomiar/

Zapraszamy również do odwiedzin naszego salonu – CoDoOkna Dekoracje Okienne na ul. Jankego 64 w Katowicach.

Markiza tarasowa CoDoOkna

Udostępnij:

Zobacz inne nasze posty